WZÓR NA WYTRZYMAŁOŚĆ KARTONÓW
– czyli wytrzymałość teoretyczna
Wiele osób z poza branży zastanawia się czy istnieją teoretyczne wzory na wytrzymałość kartonów.
Tak, istnieją i dość dobrze się sprawdzają. Mówimy tutaj oczywiście o kartonach klapowych. Z kartonami wykrojnikowymi sprawa jest bardziej skomplikowaną.
W celu obliczenia potrzebnej wytrzymałości opakowania, która zapewni ochronę towaru do momentu sprzedaży, musimy policzyć parametr BCT (box crash test).
Wymagane BCT to siła nacisku pod jaką karton ulegnie uszkodzeniu. Obliczamy je z poniższego wzoru:
wymagane BCT= (waga kartonu łącznie z zawartością) x ilość warstw na palecie x współczynnik bezpieczeństwa x przyśpieszenie ziemskie
waga kartonu łącznie z zawartością- przyjmijmy dla przykładu że zawartość to 10 kg mąki + waga pudełka 0,2 kg- wpisujemy więc 10,2 kg
ilość warstw na palecie-przyjmijmy 120 kartonów na paletę, 12 kartonów na warstwę i 10 warstw do góry- intersuje nas ta ostatnia wartość czyli 10
współczynnik bezpieczeństwa- tutaj wybieramy wartość z zakresu od 4-6
4-suche warunki lokalny transport
5-normalne warunki transport do 1000km
6-wilgotne warunki, transport międzynarodowy
przyśpieszenie ziemskie- 9,8m/s2
Idąc naszym przykładem liczymy wymagane BCT dla kartonu z mąką o zawartości 10kg.
BCT-10,2kg*10warst*5 (współczynnik bezpieczeństwa)*9,8=4 998N (ok 5 000N)
Oznacza to, że aby mieć pewność że z pudełkiem i towarem nic złego się nie wydarzy, opakowanie powinno mieć BCT na poziomie 5 000N.
Pamiętajmy że na pudełko które znajduję się na dole palety działa siła nacisku 9 pozostałych z góry (ponad 90kg) oraz siły dynamiczne (transport dystrybucja)
Czy można zmierzyć fizycznie taką wytrzymałość? Tak, istnieją prasy BCT które gniotą pudełka zwiększać siłę nacisku i w ten sposób badają pod jakim naciskiem karton się załamie i jakie BCT osiągnie.
Ważne: Całość liczymy przy założeniach:
– że zawartość opakowania nie przenosi ciężaru. W przypadku kiedy towar przenosi ciężar wymagane BCT pudełka spada drastycznie. Wyobraźmy sobie karton z zawartością 12 szklanych butelek z płynem. Jeśli dobrze dobierzemy wysokość kartonu, wówczas to butelki przeniosą ten ciężar. Funkcją kartonu będzie jedynie zgrupowanie produktu oraz jego ewentualne zabezpieczanie przed uszkodzeniami np. w trakcie przeładunku, tworzenia palety mix z równymi produktami.
-że nie piętrujemy palet. W przypadku ustawiania palet z towarem jedna na drugiej wymagane BCT drastycznie rośnie.
Wielu z Państwa zadaje sobie pytanie jak ma się wytrzymałość teoretyczna do tej praktycznej. Z mojego kilkunastoletniego doświadczenia wynika, że jeśli dobrze dobierzemy współczynnik bezpieczeństwa to mamy prawie pewność że karton wytrzyma. Jednak należy mieć na uwadze, że każdy produkt ma swoją specyfikę i wszystko należy potwierdzić w praktyce, więc zawsze zalecamy partię próbną i test transportowy.